2016-06-17 Trawnik siany czy z rolki?

Tytułowe pytanie z którym często się spotykam, nie posiada jednoznacznej odpowiedzi.  To co będzie najlepszym rozwiązaniem dla jednej osoby, niekoniecznie musi nim być dla innej. Spróbuje przybliżyć Ci temat tak, abyś był pewny, że wybrałeś najlepsze dla siebie rozwiązanie. Co należy wziąć przede wszystkim pod uwagę? Cenę. Różnica w cenie jest duża. Siany jest ponad dwukrotnie tańszy od trawnika ułożonego z trawy rolowanej. Więc w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się budżetowi jaki chcesz przeznaczyć na tą część ogrodu. Kolejnym elementem, który przy cenie nasuwa nam się na myśl jest jego jakość. Jest porównywalna. Pod warunkiem, że trawa rolowana pochodzi z dobrej plantacji a trawnik siany zrobiony jest, no cóż, po prostu porządnie. Gwoli ścisłości – porządnie nie oznacza drogo, ale należy być świadomym, że cena nie może też wynosić 5zł/m².  Dobry trawnik siany wymaga odpowiednich nasion oraz zachowania wszystkich etapów (można powiedzieć procedur) zakładania trawnika.

 

Szybkość efektu wizualnego i użytkowego. Tutaj sprawa jest jasna i bezkonkurencyjnie wypada trawnik z rolki. Rano wyjeżdżając do pracy widzisz gołą ziemię, natomiast wracając wieczorem gęstą i zieloną trawę. Początkowo należy się poruszać po nim delikatnie, jednak trawa szybko się ukorzenia, więc w krótkim czasie można z niego śmiało korzystać. Przy trawniku sianym samo wschodzenie małej i delikatnej trawy zaczyna się po tygodniu, pod warunkiem że warunki pogodowe są optymalne. Kolejnych kilka tygodni musimy poczekać, aż się zagęści natomiast kolejnych miesięcy aby trawnik można było porównać wyglądem do trawnika z rolki. Ale nawet wtedy należy mieć na uwadze, że korzenie nadal są słabe i intensywne korzystanie jest niewskazane. Szczególnie gdy pogoda nie sprzyja i jest mokro. Łatwo o uszkodzenia na powierzchni terenu, który nie jest chroniony przez gęstą i zakorzenioną darń.  

Efekt wizualny po dłuższym czasie. Często można spotkać się z poglądem ze trawa w rolce po położeniu była ładna, a po czasie stawała się coraz gorsza. Zdarza się to często, pnieważ na dobrej plantacji trawa jest hodowana przez specjalistów, którym pomaga aparatura pomiarowa. Trawa ma wtedy optymalna wilgotność i jest świetnie nawożona. Odtworzyć te warunki u siebie w domu nie jest tak prosto jak się nam czasem wydaje.

Na koniec zostawiłem zmorę naszych ogrodów – chwasty. Przy dobrej trawie z rolki chwasty jeśli wystąpią to naprawdę bardzo nieliczne. Te które żyły na rodzimej glebie, znajdującej się pod trawnikiem, będą miały wielką trudność z przebiciem się przez zwarta darń. Trawnik siany jest bardziej narażony na zachwaszczenie. Nawet jeśli wcześniej pryskaliśmy teren środkami chwastobójczymi to część nasion chwastów mogło przetrwać, choć zdarza się to w małej ilości. Dodatkowo nasiona docierają na nasz ogród z wiatrem. A słabo ukorzeniona i rzadka na początku trawa, jest bardzo podatnym gruntem.

Na zdjęciu zamieszczam trawnik siany, natmiast trawnik z rolki przedstawia galeria realizacji. Można tam w etapach zobaczyć jak kłądziey trawnik z rolki.

Tomek.

Zdjęcia

Komentarze

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz