2017-02-15 Trawnik z rolki - coraz gorszy wygląd

Często docierają do mnie pytania o trawnik z rolki. Okazuje się, że po położeniu, pierwszym i drugim koszeniu trawnik jest świetny, jednak po pewnym czasie zaczyna wyglądać coraz gorzej. Nowi właściciele układanej murawy nie zawsze zdaja sobie sprawę, że na profesjonalnej plantacji trawa ma idealne warunki do wzrostu. Producenci trawy z rolki maja sztab specjalistów którzy dbają o wszystkie czynniki niezbędne do optymalnego rozwoju trawnika, poczynając od podłoża na którym rośnie trawa, przez regularne podlewanie, nawożenie, koszenie, aerację, kończąc na ewentualnych dosiewkach i opryskach. Dlatego gdy po położeniu nie wykona się wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych spowoduje to stopniową degradacją trawy co będzie się objawiać coraz gorszym wyglądem. Na szczęście w większości przypadków gorszy wygląd trawnika jest przejściowy i gdy zacznie sie o niego znów dbać, z czasem wróci do dobrej kondycji.

Zdjęcia

Komentarze

2017-02-15 19:47:41 Tomek:
Witam serdecznie. Nie sądzę że kłopoty z trawnikiem spowodowane są zbyt piaszczystą ziemią, proszę zwrócić uwagę ze najładniejsze trawniki czyli murawy piłkarskie są układane praktycznie na samym piasku. Dzięki piaszczystej glebie trawa łatwiej się ukorzenia, a korzenie maja łatwiejszy dostęp do tlenu. Natomiast taka gleba jest bardziej uboga w składniki mineralne oraz nie „trzyma wody”. Z pierwszym mankamentem walczymy za pomocą regularnego nawożenia najlepiej jakimś szybkodziałającym nawozem np. YARA MILA COMPLEX w dawce ok. 2kg/100m2 co 4-6 tygodni. 2 mankament czyli szybkie przesychanie gleby – najlepsze wyjście to system automatycznego nawadniania. Przy czym zwracam uwagę na to że nie jest prawda że im więcej wody tym lepiej(dużej ilości wody używa się tylko w pierwszych dniach po rozłożeniu trawy z rolki ponieważ nieukorzeniona trawa jest praktycznie bezbronna przed wysychaniem) trawa nie może być przelewana bo wypłukuje się nawóz i przez to pogarsza się kondycja trawnika. Przelanie wodą powoduje też że korzenie nie maja bodźca do głębszego ukorzeniania się, przez co są bardziej narażone na przemarzanie zima jak i przesuszenie latem. Najlepszym wyjściem byłoby podlewanie od 2 do 4 razy w tygodniu większą ilością wody. Oprócz powyższego oczywiście regularne koszenie i wertykulacja najlepiej i wiosną i jesienią.

2017-02-15 14:41:59 Renata Gliwice:
Witam, miałam dokładnie taka samą sytuacje przy czym wydaje mi się że głównym winowajcą całych tych problemów z trawnikiem jest gleba która jest bardzo piaszczysta. Dodam że o trawnik dbaliśmy, a także jest zamontowany system automatycznego nawadniania który 2 razy dziennie podlewał trawnik. Zobaczę wiosna jak będzie wyglądał trawnik ale niestety boje się ze będziemy musieli zrobić go od nowa, lecz tym razem także z wymiana części gleby. No chyba że ma Pan jakieś alternatywne propozycje dla mnie. pozdrawiam Renata

Dodaj komentarz