2016-06-12 Systemy automatycznego nawadniania
Wstępem:
Spalony od słońca trawnik, podeschnięte krzewy, przesuszone rośliny - nie są zbyt estetycznym widokiem w ogrodzie. Sporo środków finansowych, pracy oraz czasu może okazać się zaprzepaszczonych ze względu na to, że w odpowiednim czasie nie pomyśleliśmy o nawadnianiu ogrodu. Systemy automatycznego nawadniania doskonale rozwiązują ten problem, z roku na rok są coraz to bardziej dostępne i popularne. Nie musimy bać się ze w czasie letniego urlopu susza dopadnie nasz ogród i po powrocie zastaniemy niemiła niespodziankę.
Główne parametry od których zależy budowa systemu nawadniania:
Kształt ogrodu, ilość trawnika i rabat z roślinami - im prostszy ogród tym prostszy system nawadniający. Idealne do podlewania są duże kwadratowe pola trawnika, stopień komplikacji rośnie w wypadku prostokątów o jednym boku wielokrotnie dłuższym niż drugi, natomiast najbardziej na długich i wąskich pofalowanych powierzchniach. Odnośnie rabat kształt nie ma już takiego znaczenia, ponieważ najczęściej podlewamy je linią kroplującą która możemy wyginać w przeróżne kształty.
Wydatek Ĺşródła wody - ilość wody w litrach przypadająca na jednostkę czasu w minutach. Kluczowy czynnik od którego zależy ilość sekcji naszego systemu nawadniającego. Zasadą jest ze im wydatek większy tym lepiej bo system może być prostszy. Czynniki które negatywnie wpływają na wydatek wody
- mały przekrój wodomierza np. 1/2 cala - tutaj dobrym pomysłem jest żeby już na etapie otrzymywania warunków od zakładu wodociągowego zadbać by był przynajmniej 3/4 cala.
- zmniejszenie przekroju rury wychodzącej na dwór, spowodowane najczęściej przez to że instalator wykonujący instalacje wodną nie zostanie poinformowany o tym ze w planach jest budowa systemu nawadniającego gdzie zależy nam na dużym wydatku wody.
Ciśnienie wody - od ciśnienia zależy jak daleko lub w skrajnym przypadku czy w ogóle zraszacze będą prawidłowo działały. Standardowe ciśnienie wody to ok 3.0 Bar i takie jest najlepsze dla systemu. Jeśli ciśnienie jest bardzo małe np. poniżej 2 Bar to można zastosować pompę dobijającą ciśnienie, natomiast gdy jest zbyt duże to trzeba zastosować reduktor ciśnienia.
c.d.n.
Tomek
Zdjęcia
Komentarze
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.