2016-07-03 Elementy systemu nawadniajacego
Elementy systemu automatycznego nawadniania ogrodów (dotyczy głównie prostych systemów używanych w ogrodach przydomowych):
Sterownik – jest mózgiem systemu nawadniającego, dzięki niemu możemy ustalić w które dni, o jakiej porze i ile czasu będą podlewały nasz ogród poszczególne sekcje systemu, najlepiej gdy jest sprzężony z czujnikiem deszczu lub czujnikiem wilgotności które sprawią, że system nie będzie się uruchamiał w momencie gdy jest mokro. Dzięki sterownikowi praktycznie do zera jest sprowadzana nasza ingerencja w nawadnianie ogrodu. Bardzo wygodne jest to że podlewanie możemy ustawić na godziny nocne, wtedy temperatura zarówno powietrza jak i gruntu jest najmniejsza, dzięki czemu zredukowane jest parowanie wody.
Elementy w skrzyni irygacyjnej – skoro sterownik był mózgiem to elementy zawarte w skrzyni irygacyjnej są sercem systemu nawadniającego. Najczęściej jest to idąc od strony dolotowej: filtr siatkowy lub dyskowy, kolektor rozprowadzający nam wodę na poszczególne sekcje oraz najważniejsze – elektrozawory dzięki którym sterownik może włączać i wyłączać dopływ wody do poszczególnych sekcji.
Poszczególne sekcje – to rury polietylenowe rozprowadzone po terenie ogrodu na których, dzięki specjalnym złączkom, zamontowane są zraszacze (przeważnie podlewające nam trawnik) lub linia kroplująca puszczona po rabatach która podlewa nam rośliny.
Materiały – przy zakładaniu systemu nawodniającego jest dużo pracy, co stanowi spory koszt (praca polega na wykopaniu najczęściej sporo ponad 100 metrów wykopu, złożeniu poszczególnych elementów systemu oraz zasypanie tego wszystkiego ziemia). Dlatego szczególnie ważne jest aby materiały których użyjemy były wysokiej jakości i przetrwały w ziemi długi okres czasu. W swojej pracy używam materiałów firm: HUNTER i RAIN BIRD i konieczne dla mnie jest żeby sterownik, czujnik deszczu, kolektor, elektrozawory i przede wszystkim zraszacze były tych właśnie firm.
Zdjęcia
Komentarze
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.